Veganjeze :)

Odkar sem črtala iz svojega jedilnika meso, sem iskala njami vegansko (brez soje) različico omake bolognese, ki sem jo v svojih mesnih časih oboževala. Rezultat trenutnega navdiha je omaka, ki je nekakšen hibrid med golažem (veliko čebule), ter omako bolognese (začimbe, tekstura). Jed, ki je in bo še zagotovo velikokrat na jedilniku, saj je MMMMM :).

Priprava (za dve osebi):

– Čez noč namočiš 100g rdeče leče. Spereš jo v hladni vodi. Voda v loncu, kjer se bo kuhala leča, mora biti prav tako hladna  (sicer bo kuhanje trajalo celo večnost). Dodaš ščepec timijana in lovorjev list (za okus in lažjo prebavljivost).

– Na segreto olivno olje vržeš pol žličke origana, pol žličke bazilike, četrt žličke timijana.

– Čez slabo minutko dodaš nasekljaš zeeelo veliko čebulo (ali dve manjši), ter jo popražiš na olivnem olju (na majhnem ognju, po potrebi dodaš nekaj kapljic vode, da postekleni in ne postane rjava, ker saj veste, rjava čebula je težka za naše želodčke).

– Dodaš na drobno narezan korenček ter rdečo papriko.

– Ne pozabi pristaviti lonca za testenine – s to omako se še posebej ujemajo pirini peresniki 🙂 .

– Čez nekaj minut dodaš omaki vejico peteršilja ter konzervo pelatov (komaj čakam na poletje in sveži paradižnik, mmm 😛 ). Od množice pelatov, ki sem jih do sedaj preizkusila, so moji najljubši  NaturPur (videti so najbolj zreli in imajo najmanj kiselkast okus).

– Ko postane omaka dovolj gosta, dodaš lečo. Počakaš nekaj minutk, da se okusi prepojijo.

– Peresnike lahko vmešaš kar v omako.

– Ne pozabi na skodelico sveže, super zdrave zelene solatke 🙂 .

Veganjeze

Lečina juha s papriko

Danes sem prvič v življenju jedla lečo. Vem, za ljubiteljico zdravih sestavin je tole že skoraj greh :), saj je leča ohinsploh zdravju prijazna. V moji shrambi je bila že nekaj časa, a nisem imela nobene ideje, kaj narediti iz nje. Danes mi je zmanjkalo časa za iskanje primernega recepta in sem improvizirala kar s pomočjo recepta, natisnjenega na hrbtni strani embalaže.

Nekako takole je bil videti moj eksperiment. Popražila sem čebulo, rdečo in rumeno papriko, česen. Posebej sem skuhala rdečo lečo, predhodno namočeno, in sredi kuhanja dodala zelenjavo ter lovorjev list. Tik pred koncem kuhanja sem dodala  dve žlici sojine omake ter sol. Na vsak način se otepam jušnih kock, (po mojem mnenju je resni kuharji ne uporabljajo, jaz pa se trudim postati resna :)), a sem se na koncu vdala (juha se mi je zdela medlaaa) in vrgla v lonec četrtinko kocke + malo posušene zelenjave.

Končna ocena? Juhica je bila boljša, kot sem pričakovala. Leča še bo zagotovo na mojem jedilniku :).

Day 118 lečina juha s paprikoŠtevec prvih korakov: 118/365

Presni sladoled s čokolado, banano & kokosom

Glavni razlog za ustvarjalno sušo v kuhinji je moj anti-talent za žongliranje med različnimi aktivnostmi. Ko na veliko ustvarjam v ustvarjalni sobici, v moji glavi zmanjka prostora za vse ostalo.

Po dooolgem času je prišel na vrsto novi recept, za katerega imam eno samo besedo: njam, njam, njam (ok, to so tri :)) . Na moje veliko veselje je veliko bolj zdrav od kupljenega sladoleda, polnega sladkorja, umetnih arom ter sestavin, za katere bolje da niti ne vemo, od kod prihajajo. Priprava je otročje enostavna in vam bo vzela le nekaj minutk :).

Sestavine (za 2 osebi):

  • 2 zeeelo zreli zamrznjeni banani – ker ne boste dodali sladkorja, morajo biti banane zelo sladke. Preden jih zamrznete, jih narežite na majhne koščke, da bo imel kasneje sekljalnik lažje delo.
  • 2 žlici presnega kakava
  • 4 žlice kokosove moke
  •  po želji dodajte košček čokolade z visokim deležem kakava (vsaj 70%), oreške (če vam je všeč, da so v sladoledu hrustajoči koščki 🙂 )
  • za okras lahko dodate blanširane mandlje, koščki lešnikov, …

Priprava:

  • Vse sestavine dodajte v sekljalnik (lahko uporabite blender, ampak pri manjši količini sladoleda vam morda ne bo uspelo).
  • Po potrebi dodajte žlico vode ali mleka, da bo sekljalnik “zagrabil” celotno maso.
  • Okrasite.
  • Dober tek :P.

Day 116 presni čokoladni sladoled 2Števec prvih korakov: 116/365

Mini borovničeve presne tortice

Če ste ljubitelj/ica božanskih sladic in vas bo pot zanesla v mariborski konec, morate obvezno na eno (ali dve 🙂 ) v Quadro. Vse, kar sem do sedaj poskusila, je bilo neverjetno polnega okusa, a hkrati tako lahkotno. Z eno besedo: popolno. Zadnja sladka dobrota, ki sem jo jedla, je bila borovničeva pita. Je kar ne morem pozabiti 🙂 .

Ko sem na tržnici našla borovnice, sem takoj vedela, da bo moja naslednja presna sladica borovničeva tortica. Ki ni bila (žal) niti približno tako dobra kot borovničeva pita, o kateri bom po moje sanjala še na stara leta 🙂 . Sem pa za slabi razplet kriva sama, ker sem površno prebrala recept.

Recept za tortico sem našla na fantastičnem blogu, zagotovo si izposodim še kakšnega 🙂 . Ker sladice rada pripravljam v manjših količinah (sploh tiste, ki jih delam prvič), sem namesto oboda za torto uporabila silikonske modelčke za mafine. Mini tortice je tudi bolj luštno pojest 🙂 .

Tortice bi bile zagotovo boljše, če bi manj površno prebrala recept in uporabila kokosovo maslo namesto kokosovega olja. Za vse, ki ne veste: kokosovo maslo oz. maščoba ima nevtralni okus, kokosovo olje ima okus po kokosu – in v družbi borovnic preveč izstopa. Tudi borovničeve kreme bi lahko bilo več, zaradi oblike modelčkov za mafine precej je ni videti ravno veliko. Bom naslednjič popravila napako 🙂 .

Day 94 mini borovničeve presne tortice 1 Day 94 mini borovničeve presne tortice 2Števec prvih korakov: 94/365

Ovsena kaša z lanenimi & chia semeni ter oreščki

Če spadate v skupino gurmančkov, vam ne rabim posebej razlagati, kako že sama misel na odličen grižljaj spremeni trenutek. Odkar sem odkrila moj novi najljubši zajtrk, se zjutraj zbudim s širšim nasmehom :).

Po svoji stari navadi skušam vsako stvar, pa naj bo še tako dobra, izboljšati (nikoli ni nič tako dobro, da ne bi moglo biti še boljše :)). Moji zdravja & energije polni ovseni kaši sem danes dodala lanena in chia semena:

  • Za eno osebo potrebujemo 70 ml vode (del tega lahko po želji nadomestimo z mlekom). Dodamo pol ščepca soli. Ko voda skoraj zavre, dodamo 70 g ovsenih kosmičev (čez noč namočenih). Kuhamo, dokler niso kosmiči prijetno mehki.
  • Dodamo semena (prav tako čez noč namočena).
  • Ovseno kašo naložimo v skodelice ter posipamo z žličko ali dvema kokosovega sladkorja (tudi javorjev sirup je izvstren, ampak kokosov sladkor naj bi bil zdravju prijaznejši).
  • Dodamo mandlje in lešnike (čez noč namočeni so najbolj okusni in najbolj primerni za naše želodčke).
  • Po želji “začinimo” s čudovitimi metuljčki :).

Day 66 oat meal 1 Day 66 oat meal 2Števec prvih korakov: 66/365

Presne kokosove kroglice

Čeprav so presne kokosove kroglice šele moja druga presna sladica, že sedaj vem, v katero smer bo peljala moja  sladka kuharska pot :). Pri presnih sladicah mi je všeč, da so sestavljene iz naravnih ter nepredelanih sestavin polnega okusa. Brez pečenja, da se ohranijo njihove hranilne vrednosti, pa tudi sama priprava sladic vzame manj časa v primerjavi s klasičnimi sladicami. Sladki raj za želodček in brbončice :).

Presne kokosove kroglice (recept najdete tukaj) imajo zelo podoben okus kot Rafaelo. Če ste (tako kot jaz) ljubitelji sladic, ki ne pokajo po šivih od sladkorja in predelanih dodatkov, vam bo tale različica prav gotovo bolj všeč od kupljenih kroglic :).

Day 51 raw rafalello 1 Day 51 raw rafalello 3Števec prvih korakov: 51/365

Peresniki s šparglji, rukolo in mocarelo

Tale recept je nastal kot kombinacija priljubljenega recepta in navdušenja nad omleto s šparglji in rukolo.

Sestavine (za dve osebi):

  • testenine (jaz sem izbrala polnozrnate pirine, ki so naravnost božanski :))
  • 200g špargljev
  • 20g rukole
  • 60g mocarele
  • olivno olje
  • 2 stroka česna
  • 0,3dcl belega vina
  • sol, kajenski poper

Priprava:

  • Skuhamo testenine in med tem pripravimo omako.
  • Špargljem odstranimo olesenele dele teh jih narežemo na okrog 2cm dolge koščke. Popečemo jih na olivnem olju (nekaj minutk, odvisno od premera špargljev). Primešamo strt česen, začinimo s soljo in poprom, dodamo na drobno narezano rukolo. Na hitro pomešamo in zalijemo z belim vinom. Pražimo toliko časa, da vino izhlapi.
  • Kuhane testenine odcedimo in stresemo k špargljem. Dodamo na majhne koščke narezano mocarelo. Vse skupaj kuhamo še minutko ali dve, dokler se na prične mocarela topiti.
  • Pa dober tek :).

Day 36 pastaŠtevec prvih korakov: 36/365 

Omleta s šparglji & rukolo

April je moj najljubši mesec v letu. Pa ne zaradi aprila samega, temveč zaradi zavedanja, da je pred menoj s pisano pentljico okrašen paket, v katerem se skriva najlepši del leta. Polni kamioni sonca, lahkotna poletna oblačila in seveda (kaj naj rečem, mi lajk gud fud :)) čas za sveže gurmanske sestavine.

Veselje v kuhinji se je že začelo. Najprej regrat (mmm), prejšnji teden pa sem prvič letos jedla šparglje. Šparglji so božanski v juhah, na testeninah, ali pa kar popečeni zraven krompirčka. In kaj je pri vsem tem najlepše – so zelo zdravi, z njimi se lahko razvajamo brez slabe vesti. Meja je le naša domišljija. Šparglji so najbolj okusni, ko so sveži. Za kakšen dan ali dva jih lahko hranimo tudi v manjši količini vode – kot šopek najljubših rožic :):

Day 30 omleta s šparglji 4Pred dnevi me je navdušila omleta z bučkami, papriko in porom. Sem že kar malce pozabila na to različico zajtrka. In ko sem včeraj kupila šparglje, sem pomislila, da bi jih lahko uporabila tudi v omleti. Zakopala sem se med recepte in še posebej mi je skočil v oči (ali naj rečem v ponev? :)) recept za omleto s šparglji in rukolo. Danes sem se končno naučila narediti popolno omleto, do sedaj sploh nisem vedela, kaj delam narobe :).

Sestavine (zadostuje za 1 osebo):

  • 100g špargljev
  • 10g rukole
  • polovica manjše čebule (meni je najljubša rdeča)
  • žlica olivnega olja
  • 2 manjši jajci
  • sol in poper (saj veste – kajenski je želodčku prijazen)

Na delo veselo:

  • Šparglje oplaknemo pod tekočo vodo in odcedimo. Olesenele dele odrežemo in zavržemo. Nato šparglje narežemo na 1 do 2 cm dolge kose. Čebulo olupimo, operemo in drobno nasekljamo. Rukolo očistimo, ji odstranimo debele peclje, nato pa jo operemo, otresemo in grobo nasekljamo.
  • V veliki ponvi segrejemo polovico olja, na katerem na hitro popražimo čebulo, da postekleni. Primešamo šparglje in med stalnim mešanjem pražimo še 5 minut, nato pa primešamo rukolo in pražimo samo še toliko časa, da ovene. Ponev odstavimo.
  • Jajca ubijemo v skledo. Z vilicami prebodemo rumenjake in jih na hitro pomešamo z beljaki (ne stepamo). V jajca stresemo vsebino ponve, premešamo ter po okusu osolimo in popopramo.
  • Ponev ponovno pristavimo na kuhalnik in vanjo vlijemo preostalo olje. Ko se segreje, v ponev vlijemo jajčno zmes in znižamo temperaturo na srednjo jakost. Jajčno zmes z lopatko močno mešamo toliko časa, da se jajca začnejo strjevati. Z robov ponve jajčno zmes potegnemo na sredino in pri tem držimo ponev nekoliko poševno, da tekočina steče proti robu. Postopek ponavljamo toliko časa, da se omleta povsod rahlo strdi. Nato omleto pustimo pri miru, da se na spodnji strani rahlo zapeče (30 do 40 sekund).

Day 30 omleta s šparglji 1Za konec pa še nepogrešljivi dodatek popolnega obroka – z eno nogo sem vedno na lovu za novimi vzorčki :). Tale je eden izmed mojih novih najljubših:

Day 30 omleta s šparglji 3Števec prvih korakov: 30/365 

*9/365* Čokoladno-lešnikova presna torta

Danes sem prvič v življenju naredila presno torto. Brez moke, brez jajc, brez sladkorja in brez pečenja. Že vidim, kako me čudno gledate in razmišljate o tem, kaj za vraga pa še potem sploh preostane? :). In predvsem, kakšen okus ima nekaj, kar popolnoma odstopa od standardne osnove?.

Priznam, v skladu z mojim perfekcionalizmom sem stiskaško varčna pri podeljevanju pohval, a tale tortica dobi od mene zelo visoko oceno.  Vsekakor jo bolj priporočam gurmančkom, kot ljubiteljem klasičnih biskvitnih tort, ki bi se utegnili počutiti opeharjene ob pogledu na mini košček torte brez izdatne injekcije sladkorja :). Priporočam jo vsem, ki postavljate kvaliteto pred kvantiteto.

Pa gremo lepo po vrsti. Za pripravo ne potrebujete pečice, obvezna oprema je mašinca, ki bo kos mešanju sestavin.

Iz spodaj naštetih sestavin sem naredila torto v okroglem tortnem modelu premera 18 cm. Idealen je silikonski ali pa tisti, kjer lahko snamete obod. Zakaj? V nasprotnem primeru boste potrebovali jeklene živce, ko boste želeli torto vzeti iz modela.

1. SPODNJA PLAST

  • 160ml mletih lešnikov
  • 60ml presnega kakava v prahu
  • 30ml javorjevega sirupa
  • čajna žlička vanilije v prahu
  • ščepec soli

Sestavine zmešajte v mešalniku. Ker nisem našla kakava v prahu, sem kupila manjša kakavova zrna. Če nimate vrhunskega mešalnika, vam priporočam kakav v prahu, sicer se vam lahko zgodi tako kot meni – mešalec se je pregrel in pristal v smeteh :(. Celotno maso porazdelite po dnu tortnega modela.

2. KREMA

  • 320ml indijskih oreškov, predhodno namočenih v vodi (skozi noč) in spranih
  • 60ml lešnikovega masla (jaz sem uporabila arašidovega)
  • 80ml stopljenega kokosovega olja (pri sobni temperaturi je olje belo barve in netekoče, stopljeno je tekoče in brez barve. Stopila sem ga tako, da sem v posodi zavrela vodo in postavila lonček z oljem v posodo z vodo)
  • 80ml javorjevega sirupa
  • 80ml presnega kakava v prahu
  • 80ml vode
  • tretjina čajne žličke soli

V mešalniku dobro zmešajte indijske oreške, javorjev sirup, vodo in sol. Dodajte kakav, maslo in kokosovo olje, dokler ne dobite popolnoma enotne mase. Kremo dodajte v tortni model in vse skupaj postavite v zamrzovalnik za najmanj 4 ure.

Ko je torta zamrznjena, jo odstranite iz modela, dajte v hladilnik in pripravite čokoladni preliv.

3. ČOKOLADNI PRELIV

  • 55ml stopljenega kokosovega olja
  • čajna žlička vanilije v prahu
  • 40ml javorjevega sirupa
  • 40ml presnega kakava v prahu

Sestavine zmešajte z vilico in prelijte torto. Posujte z lešniki (celimi ali zdrobljenimi) in postavite v hladilnik, da se preliv strdi.

Pa dober tek :).

Day 9 raw chocolate hazelnut cake 3 Day 9 raw chocolate hazelnut cake 4

Day 9 raw chocolate hazelnut cake 1

Števec prvih korakov: 9/365

Misel dneva: Smeh je 3/4 zdravja :)